Muzyka na ślubie kościelnym i cywilnym – jakie utwory?
Przygotowania do ślubu to cała lista zadań, która niekiedy wydaje się nie mieć końca. Stylizacje, sala, goście, dekoracje, fotograf i oprawa muzyczna to kilka elementów, które znajdują się na wspomnianej liście i wymagają szczególnej uwagi. Dzisiaj pod lupę weźmiemy muzykę, którą warto wybrać na ślub cywilny i kościelny. Czy repertuar może być dowolny, czy może utwory trzeba wyselekcjonować, a z niektórych z nich całkiem zrezygnować? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.
Ślub z muzyką w tle – dlaczego jest tak ważna dla nowożeńców?
Zastanawiacie się, dlaczego oprawa muzyczna jest tak ważna na ślubie? Już spieszę z odpowiedzią – jako DJ na wesele nauczony doświadczeniem i mający za sobą niezliczoną ilość realizacji ślubnych doskonale wiem, że bez muzyki żaden ślub nie będzie taki, jak sobie wymarzyliście. Muzyka przede wszystkim buduje nastroje – zarówno pary młodej, jak i wszystkich gości. Wprawia w dobry nastrój. Poprawia humor, gdy coś pójdzie niezgodnie z planem. Wzrusza, gdy trzeba i zachęca do szaleństwa na parkiecie, gdy salę wypełniają energiczne rytmy.
Zatem jak widać, muzyka odgrywa kluczową rolę na każdym etapie tego wyjątkowego dla Was dnia – zarówno na ślubie, jak i na weselu. Oczywiście gdy mowa o ślubie, to warto pamiętać o najważniejszych momentach, którym powinna towarzyszyć muzyka. Natomiast na weselu głośniki nie powinny odpoczywać ani przez chwilę, gdyż ich głównym zadaniem jest towarzyszenie wszystkim uczestnikom przyjęcia aż do białego rana.
Czym się kierować podczas muzyki na ślub?
Muzyka wybrana na ślub i wesele będzie Wam towarzyszyć nie tylko podczas tych najważniejszych momentów, ale później przez całe życie. Stanie się symbolem przypieczętowania Waszej miłości i już zawsze te chwile, to pierwsze spojrzenie w oczy jako Mąż i Żona, czy zakładanie obrączek, będą wirować w Waszej głowie jak najpiękniejszy flashback, gdy tylko usłyszycie w głośnikach tę samą melodię, co wtedy. Wybrane utwory staną się pewnego rodzaju bodźcem napędzającym powrót do tych wyjątkowych wspomnień. Właśnie z tego względu warto starannie dobrać repertuar, w pełni zgodny z Waszą wolą i preferowanym gustem muzycznym, a nie wszystkich dookoła. Jeśli chodzi o sam wybór konkretnych utworów na ślub kościelny i cywilny, to wiele cennych wskazówek znajdziecie w poniższej części artykułu.
Ślub kościelny – czy istnieje „lista zakazanych utworów” przez władze kościelne?
Z pewnością będzie to dla Was dużym zaskoczeniem, jednak warto wiedzieć, ze niektóre utwory zostały niezatwierdzone przez kościół, przez co nie ma możliwości cieszenia się nimi w tle podczas ceremonii ślubnej przed ołtarzem.
Co gorsze, na liście utworów znalazły się przeboje, które zna każdy z nas i doskonale zdaje sobie sprawę, że świetnie wpisują się w klimat tej wyjątkowej uroczystości. Jednak, biorąc ślub kościelny, musimy się dostosować do panujących w nim zasad – w innym przypadku ślubne drzwi do świątyni pozostaną dla nas zamknięte. Na liście zakazanych piosenek znalazły się utwory takie jak:
- The Beatles – „All You Need Is Love”,
- Ed Sheeran – „Perfect”,
- John Paul Young – „Love Is In The Air”,
- Mieczysław Fogg – „Serce Matki”,
- Josh Groban – „You Raise Me Up”,
- Piotr Rubik – „Niech mówią, że to nie jest miłość”,
- Leonard Cohen – „Hallelujah”.
Większość par dziwi się, dlaczego tak popularny ja ostatni z wymienionych utwór jak „Hallelujah” może zostać zakazany w kościele. Otóż, pomimo że budzi ogromne emocje i wzruszenie, a także zapiera dech w piersiach i jest przepiękny, to mimo wszystko należy do grupy utworów świeckich.
Argumentem za stworzeniem powyżej listy było wiele nadużyć, przez które ceremonia nie przebiegała zgodnie z planem, było mnóstwo stresu i zdenerwowania. Wiele diecezji twierdzi jednak, że lista utworów zakazanych nie istnieje, a piosenki przytoczone powyżej po prostu nie zostały zatwierdzone przez władze kościelne, gdy zostały zaproponowane przez parę młodą. Z tego względu, aby uniknąć narażenia się na stres i nieprzyjemności, lepiej w ich miejsce wybrać inne utwory – jednak pamiętając przy tym, aby skonsultować je z księdzem prowadzącym ceremonię.
Przydatne informacje na ten temat można znaleźć w Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski o muzyce kościelnej. Dokument zawiera normy, które zostały określone w celu „podniesienia poziomu wykonywanej muzyki kościelnej, a także nadania należnej godności i powagi świętym obrzędom sprawowanym na chwałę Bożą i uświęcenie wiernych”.
Muzyka na ślubie kościelnym – akcentowanie podniosłych chwil
Biorąc pod uwagę powyższe informacje, przygotowałem dla Was listę bezpiecznych utworów, które powinny zostać zaakceptowane przez władze kościelne, gdyż żaden ksiądz nie powinien na nie przysłowiowo kręcić nosem. To popularne kawałki, idealnie pasujące do rangi tej wyjątkowej chwili, które zagrane w kościele podczas ślubu nabiorą jeszcze większego znaczenia. Staną się symbolicznym dopełnieniem najważniejszego momentu w Waszym życiu i już na zawsze będą się z nim kojarzyć. Brzmi kusząco, prawda? Zatem już dziś zanotuj sobie poniższe propozycje, odsłuchaj w domowym zaciszu i zdecyduj, które z nich najlepiej wpadają Wam w ucho.
Możecie spróbować przekonać księdza do utworów, które odpowiadają świętości miejsca i godności obrzędów liturgicznych, a jednocześnie nie mają świeckiego charakteru. Mowa między innymi o:
- J.S. Bach – „Air on G String”,
- Richard Wagner – „Marsz weselny”,
- Pachelbel – „Canon in D”,
- C. Franck – „Panis Angelicus”,
- Mozart – „Ave Verum”,
- Bach Gounod – „Ave Maria”.
Podczas których momentów warto zdecydować się na muzykę w tle? Jest ich kilka, gdyż jest to długa ceremonia, dlatego dobrze jest przygotować sobie znacznie więcej niż jeden, dwa czy trzy utwory. Wśród ważnych momentów na ślubie kościelnym, muzykę warto zagrać w chwili:
- wejścia pary młodej do kościoła,
- ofiarowania,
- przyjmowania komunii świętej,
- modlitwy nowożeńców przy ołtarzu,
- podpisywania dokumentów przez parę młodą,
- wyjścia nowożeńców z kościoła.
Muzyka na ślubie cywilnym – większa swoboda, na którą możecie sobie pozwolić
Teraz czas zostawić za sobą wszelkie ograniczenia i zacząć planować wszystko dokładnie tak, jak sobie wymarzyliście. Takiej listy, jak ta, która znalazła się w powyższym akapicie, nie ma sensu tworzyć, gdy mowa o ślubie cywilnym. To uroczystość, na której można cieszyć się znacznie większą swobodą podczas wyboru repertuaru muzycznego, oczywiście pamiętając o zachowaniu dobrego smaku.
Dlatego jeśli na ślubie kościelnym nie uda się przeforsować swojego ulubionego utworu, to najprawdopodobniej będziecie mogli przeżywać najważniejsze chwile swojego życia z tymi przebojami w tle w trakcie ślubu cywilnego. Tutaj możecie postawić na utwory, które znacie z radia, macie do nich największy sentyment, podczas których wyznaliście sobie pierwszy raz miłość lub te, lecące w tle, gdy się poznaliście. Jako DJ Perkusista z wieloletnim doświadczeniem chętnie wysłucham Waszych oczekiwań, co pozwoli nam wspólnie stworzyć wymarzoną playlistę na ślub cywilny, która przyczyni się do tego, że chwile staną się niezapomniane, wyjątkowe i jedyne w swoim rodzaju – a właśnie o to chodzi! Sprawdź moją ofertę prowadzenia wesel.
Lista utworów, które towarzyszyć będą Wam podczas ślubu cywilnego, musi być znacznie krótsza, ponieważ sama ceremonia urzędowa zajmuje znacznie mniej czasu niż w kościele. Tak naprawdę ograniczamy się tutaj do momentu wejścia na salę, nałożenia obrączek, podpisania dokumentów i wyjścia, które kończy uroczystość ślubu cywilnego.
FAQ:
- Czy istnieje lista piosenek na ślub zakazanych przez kościół?
Kościół nie stworzył listy zakazanych utworów, jednak z doświadczenia osób, które miały już okazję brać ślub, można wyciągnąć pewne wnioski. Wynika z nich, że nie każda piosenka może być zagrana w kościele, a przydatne informacje na ten temat można znaleźć w Instrukcji Konferencji Episkopatu Polski.
- W których momentach podczas ślubu muzyka ma największe znaczenie?
Podczas ślubu cywilnego najważniejszym momentem jest wejście na salę, nałożenie obrączek, podpisanie dokumentów i wyjście. Natomiast w trakcie ceremonii odbywającej się w kościele dochodzi jeszcze chwila ofiarowania, przyjmowania komunii świętej i modlitwy nowożeńców.
- Czym się kierować podczas wyboru muzyki na ślub?
Podczas wyboru muzyki na ślub kościelny należy przede wszystkim wybrać utwory odpowiadające świętości miejsca i godności obrzędów liturgicznych, a jednocześnie niemające świeckiego charakteru. Natomiast w przypadku doboru utworów na ślub cywilny panuje pełna swoboda, oczywiście z zachowaniem dobrego smaku.