Slow wedding – jak zorganizować wesele w stylu slow?
Muszę się do czegoś przyznać. Może to dziwne, ale jeszcze kilka lat temu mało, kto wiedział, czym jest organizacja wesela w stylu slow wedding. Niestety – również należałem do osób, które nie wiedziały, czym ono jest. Nie powiem, pierwsze skojarzenie miałem dość komiczne. Moje poczucie humoru wygenerowało obraz wesela, na którym leci muzyka w zwolnionym tempie z ludźmi tańczącymi w tym surrealistycznie wolny rytm. Zacząłem drążyć temat i okazało się, że wspomniana powyżej sytuacja, (choć mocno przerysowana) aż tak bardzo nie różni się od prawdy. Czym w takim razie jest ślub i wesele w stylu slow wedding?
Jak zorganizować nowoczesne wesele?
Slow wedding wywodzi się nurtu będącego w opozycji do szybkiego trybu życia. Postaram się wyjaśnić, na czym polega styl slow w weselu. Najlepiej będzie, gdy w tym tekście pozostanę przy zwrocie slow wedding, opisując, o co w nim chodzi.
Skąd wziął się w ogóle termin slow wedding? Jestem przekonany, że nie jesteś do końca świadom/a jak dawno temu powstały podwaliny ruchu slow. Oczywiście nie oznacza to, że jeśli do każdego słowa dodamy przedrostek slow i będzie on zgodny z pewnym sposobem życia. To tak nie działa. Najbardziej znanymi ruchami w stylu: SLOW LIVING, SLOW FOOD i taka ciekawostka SLOW FLOWER (notabene świetnie wpasowuje się w organizację wesela w styl slow wedding, ale o tym później).
Co to jest idea slow life?
Slow life czy living odnosi się do stylu życia, który zachęca do wolniejszego podejścia do codzienności. Został zdefiniowany jako ruch lub działanie w spokoju albo wolniejszym tempie. Zaczął się we Włoszech od ruchu slow food, który kładzie nacisk na tradycyjne techniki produkcji żywności. Była to odpowiedź na żywność typu fast food, która pojawiła się w latach 80. i 90. XX wieku. Slow life obejmuje również slow money i slow city. Slow food i slow living są czasami proponowane, jako rozwiązania tego, co ruch ekologiczny postrzega jako negatywne konsekwencje materialistycznego i przemysłowego stylu życia.
To dlatego, że środowisko o szybkim tempie może przypominać chaotyczną naturę. Natomiast pojęcie slow w powolnym/spokojniejszym życiu oznacza, że ludzie będą mogli cieszyć się chwilą i być bardziej świadomymi bodźców zmysłowych. Jednak „powolne” życie nie uniemożliwia przyjęcia pewnych technologii, takich jak telefony komórkowe, internet oraz dostęp do towarów i usług. Niektórzy praktycy slow living używają terminu slow, jako akronimu, aby pokazać różne problemy, na których koncentruje się slow life.
Co oznacza słowo slow?
Słowo to można rozłożyć na części pierwsze i dzięki temu poznać prawdziwą ideę tego zjawiska.
- Litera „S”( sustainable) odnosi się do zrównoważonego, co oznacza, że ma ograniczony wpływ.
- Litera „L”(local) odnosi się do lokalnych, co oznacza użycie materiałów i produktów, które są geograficznie bliskie danej osobie lub produkowane w jej pobliżu.
- Litera „O”(organic) odnosi się do produktów ekologicznych, co oznacza unikanie materiałów, które zostały genetycznie zmodyfikowane lub wyprodukowane masowo.
- Litera „W”(whole) odnosi się do całości, co oznacza nieprzetworzone.
W moim ulubionym kraju, jakim są Włochy, w roku 1986 r. miarka się przebrała. Dlaczego prowadzę taką narrację i wykład historyczny? Ponieważ świetnie to się ze sobą łączy. Co wydarzyło się 1986 r.? Niedaleko Scalinata di Trinità dei Monti (Schodów Hiszpańskich) w Rzymie postawiono restaurację sieci McDonalds. Włochom mocno się przez to zagotował makaron i postanowili sprzeciwić się nieustannie przyspieszającemu materialistyczno-konsumpcyjnemu stylowi życiu i próbie przemycenia do nich idei fast food. Uruchomili wtedy styl slow food.
Co to ma wspólnego ze Slow Wedding ?
Więcej niż Ci się wydaje. Nie jest to oczywiście zabawa na wesele w zwolnionym tempie a coś, czego nigdy u nas w Polsce nie było w takiej skali jak teraz.
Od lat zmienia się nasza mentalność i to, w jaki sposób żyjemy. Coraz częściej stawiamy na naturalność i odpoczynek od miejskiej dżungli, w której przychodzi pracować i żyć. Dość mocno zauważalny jest ogólnoświatowy trend „SLOW”. Poprę to tym, iż w wielu nawet najbardziej prozaicznych kwestiach zaczynamy zwracać uwagę, skąd pochodzi, jak zostało wytworzone to, co kupujemy, jemy lub to, czego używamy. Tu nawet nie chodzi tylko o to, czy dane produkty są ekologiczny, ale o całą ideę.
Czyli zdążyliśmy się dowiedzieć, że istnieje coś takiego jak slow life, slow food no i nawet slow wedding, o którym jeszcze niczego konkretnego nie napisałem, ale chyba zaczynacie rozumieć, o co w tym wszystkim chodzi.
Idea slow wedding
Slow Wedding jest to połączenie kilku aspektów, które są skupione wokół pary młodej. Począwszy od całej organizacji wesela poprzez miejsce, w którym odbywa się ślub i impreza, przez strój, menu oraz muzykę. Wszystko to skrojone jest całkowicie pod gust pary młodej.
Nowoczesny ślub i wesele w stylu slow wedding jest odejściem od wszelkich schematów. Jest porzuceniem utartych schematów i stresujących elementów. To wesele takie jak Wy chcecie i na Waszych zasadach. Wesele jest jednym z najważniejszych momentów w życiu każdego człowieka, a co za tym idzie, tym wyjątkowym. Wydaje mi się, że jest to najlepszy moment na to, by para młoda mogła zaszaleć i zorganizować wesele w całkowicie swoim stylu. Nic nie stoi na przeszkodzie, by wesele odbyło się w stodole, leśnej polanie czy części zburzonego zamku.
Wesele w stylu slow wedding ukierunkowuje cały przebieg organizacji wesela na uczucia pary młodej i ukazanie tych prawdziwych emocji. Wszystko to, co się na nim dzieje, nie musi być podyktowane jakimiś staromodnymi przekonaniami lub konwenansami. Tak ważna chwila w życiu to dobry moment, by zaprosić wszystkich tych, przy których czujecie się najlepiej. W slow wedding wszystko wypada. Można zaprosić i nie zaprosić, wypada mieć własne zdanie i swoje warunki: wszystko po swojemu w swoim czasie. Para młoda nie musi zaprosić na wesele nikogo, kto nie nadaje nią ich falach. Zorganizowanie wesele odbywa się całkowicie na ich warunkach. Takie jest właśnie główne założenie slow wedding.
Slow wedding, czyli odejście od schematów przy organizacji ślubu
Szczerze mówiąc, to trochę żałuje, że 10 lat temu, gdy ja miałem przyjęcie weselne, to slow wedding nie było tak popularne w Polsce. Bardzo dużo problemów mógłbym rozwiązać już samym podejściem do wesela i znacznie mniej się stresować tym, co powiedzą inni.
Każde wesele składa się z dobrego miejsca, ludzi, menu i muzyki. W sprawie jedzenia możecie dać się ponieść i zaproponować gościom dokładnie to, co Wy lubicie najbardziej. Nie ma obowiązku, by na weselu zawsze pojawiała się tradycyjna polska kuchnia (jeszcze z bigosikiem i białą kiełbaską haha). Do wykorzystania całkowitego potencjału miejsca można pokusić się zaserwowanie lokalnych przysmaków. W idei slow wedding wcale nie chodzi o zasadę „postaw się, a zastaw się”. Zorganizowanie wesela tego rodzaju związane jest z naturalnością i delikatnym flow. Nie wiem jak mam to Wam przekazać. Może w skrócie: po prostu niczego nie musicie. Naprawdę nie trzeba wiele, by para młoda stworzyła menu pod siebie i zaskoczyć swoich gości.
Alternatywne wesele w stylu slow wedding
Jeśli myślisz o organizacji ślubu i wesela, to pewnie momentalnie nasuwa się skojarzenie z imprezą i muzyką. Zgadzamy się prawda? No właśnie. Mamy już to zakodowane, że na imprezie to zawsze gra DJ na wesela lub zespół. A tu może być inaczej. Może zagrać DJ, który puści tylko i wyłącznie muzykę w Wasz konkretny styl lub listę. Może grać kwartet swingowy. Nie ma to znaczenia. Może nawet pojawić się kapela góralska. Pierwszy taniec również nie jest wymagany w slow wedding. W tym stylu nie chodzi o to, by zrobić przaśne wiejskie wesele. Tu chodzi o to, by było ono takie, jak chcesz, ale – na spokojnie.
W trakcie waszego ślubu i wesela w stylu slow wedding na pewno spotkacie się z mądrościami ludzi, którzy są pierwszy raz na tego typu imprezie. Niestety będą oni mieli utarty już w głowie obraz związany ze ślubem, które nijak będzie się miało do Waszej wizji. To nic. Trzymajcie się waszej drogi i pozwólcie, by ten dzień toczył się własnym tempem. Nie każdy jest przyzwyczajony do tego, że tort wychodzi o 19 – i to jeszcze w plenerze na snopku siana lub na palecie. No nie każdy. Jakbyście się uparli, to tort może być podany nawet na drzwiach od stodoły. Bez zadęcia, pośpiechu i nerwów. Twój czas, Twój dzień, Twoje zasady.
Musimy się zrozumieć. Wesele slow wedding to nie tylko wrzucanie na luz i udawanie, że wszystko jest w porządku bez spiny. Ślub i wesele w tym stylu to totalne skupienie się dwojgu kochających się ludzi, którzy organizują ślub i wesele, gdzie chcą (np. w plenerze), w stylu, jaki chcą, z jedzeniem, które lubią i w otoczeniu ludzi, których kochają. Bez rozmyślania o tym, czy tak powinno być, czy nie.
Organizacja ślubu w stylu slow wedding
Nie ukrywam, że już miałem okazję przeprowadzić dość dużo imprez w stylu slow wedding i jest to bardziej korzystna wersja wesela. Pary młode są bardziej skupione na sobie, uśmiechnięte i gotowe do zabawy – tak, jakby nikt nie patrzył. Naprawdę, życzę wszystkim, by mogli kiedykolwiek być na takim weselu lub zorganizować takie, bo wcale finansowo nie wychodzi to drożej. Obiektywnie rzecz ujmując, gdy wykorzystasz potencjał miejsca, w którym zorganizujesz ślub i wesele, to możesz na slow wedding mocno zaoszczędzić.
To dlatego, że nie trzeba zapraszać całej rodziny, której od lat się nie widziało. Co za tym idzie – nie ma potrzeby wynajmowania przestronnej sali, która wszystkich zmieści, nakarmi i napoi. Odchodzą więc ogromne koszta związane z restauracją oraz salą.
Nie trzeba również wydawać dużej kwoty na drogie kreacje. Tutaj jest duża dowolność na przykład w wyborze sukni ślubnej. Również w tym aspekcie młoda para może wrzucić na luz.
Także od nowożeńców zależy, jaka muzyka będzie im towarzyszyła na ich własnym weselu oraz jaki rodzaj muzyki. To także może w znacznym stopniu zmniejszyć koszty.
Poza tym w weselu i ślubie po swojemu jest również w dowolność w ostatecznym wyborze miejsca. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby impreza odbywa się na przykład w przydomowym ogrodzie lub w innym miejscu, które wymarzy sobie młoda para.
Oczywiście może być i tak, że przyszli nowożeńcy będą chcieli zorganizować bardzo duże wesele z mnóstwem gości, ale na własnych zasadach. Z określoną muzyką, stylem, muzyką czy obowiązującym dress code. W slow wedding dowolność jest tak naprawdę nieograniczona i nieskrępowana.
Slow flower i slow wedding
No i tutaj pojawia się info o ciekawostce, jaką jest slow flower. Nie myślałem, że kiedykolwiek coś takiego powstanie, ale powstało. W 2014 r. w USA aktywowany został ruch mający wspierać rodzimy rynek florystyczny w bardzo podobny sposób jak slow food we Włoszech.
Podobnie jak w przypadku ruchu slow food — mającego na celu zachowanie lokalnej, zrównoważonej żywności i tradycyjnej kuchni — slow flowers zachęca konsumentów do wspierania lokalnej gospodarki i świadomego kupowania kwiatów ciętych uprawianych lokalnie, sezonowo i etycznie w Stanach Zjednoczonych. Zamiast wybieranie kwiatów importowanych z innych krajów lub uprawianych przy użyciu chemikaliów i pestycydów.
Takie trochę nasze dobre, bo Polskie.