Jak zostać DJ?
DJ gra w klubach, weselach, sam miksuje muzykę itp. Dlatego też trzeba sprecyzować, jakie rodzaju DJ’em chce się zostać. To bardzo ważne w wyborze dalszych kroków, jakie należy podjąć, aby zostać profesjonalnym rozchwytywanym DJ’em. Dowiedz się, jak zostać DJ i od czego zacząć?
Jak zostać DJ? Od czego zacząć?
Coraz częściej otrzymuje to pytanie, na które odpowiedź nie jest taka prosta. Zacznijmy od tego, kim jest DJ na wesele. Według definicji DJ to „osoba zajmująca się dobieraniem oraz odtwarzaniem i miksowaniem muzyki na żywo”. Definicja dość toporna i nie kojarzy się od razu z zabawą lub imprezami, lecz zawiera szereg elementów, które składają się w tym zdaniu w całość.
Na potrzeby tego tekstu znalazłem najbardziej ponurą i śmieszną definicję muzyki: to sztuka organizacji struktur dźwiękowych w czasie. Nie wiem, kto ją pisał, ale widać, że mamy podobne poczucie humoru. Jaśniejsza definicja muzyki to: ciąg dźwięków śpiewanych lub granych na instrumentach, tworzących pewną kompozycyjną całość.
No i tutaj mamy już większą jasność. Takie dzieło jednego lub wielu autorów możemy nazwać po prostu utworem. Muzyka dzieli się na bardzo wiele gatunków muzycznych, a najczęściej występującymi to: POP, Rock, Heavy Metal, Reagge, Blues, Muzyka elektroniczna, Disco Polo. Wiadome jest, że to nie wszystkie gatunki muzyczne. Dla przykładu muzyka elektroniczna dzieli się na kilkadziesiąt podgatunków.
Didżej didżejowi nie równy, ponieważ ten fach także dzieli się na podgrupy w zależności od rodzaju granej muzyki: DJ klubowy, DJ radiowy, DJ weselny etc.
Dlaczego o tym piszę? Ponieważ bycie DJ to nie tylko odtwarzanie muzyki, a dla niektórych to pasja, praca lub życiowa droga. Bez względu na to, jaki powód skłonił Cię do wpisania „jak zostać DJ’em” to samym zapalnikiem była na pewno muzyka.
Jak zostać DJ i od czego zacząć? Słuchaj dużo muzyki
W obecnych czasach muzykę słychać wszędzie. Dostęp do niej jest znacznie łatwiejszy niż 10/15 lat temu. Obecnie pomaga w tym Spotify, Youtube, Tidal i wiele innych muzycznych darmowych lub płatnych serwisów muzycznych udostępniających miliony utworów. Jestem przekonany, że nie ma na świecie człowieka, który by je wszystkie przesłuchał i był na bieżąco z każdym nowo wydanym utworem. Wychodzi kilkaset tysięcy rocznie na całym świecie.
Nie mam zamiaru Cię zniechęcać, ale sprawić, byś zawęził/a obszar poszukiwań o odsłuchiwanych utworów do kręgu swojego ulubionego gatunku lub imprez, które chciałbyś/abyś „grać” w przyszłości. Najważniejsza jest różnorodność i znajomość jak największej liczby gatunków muzycznych, które pozwolą stworzyć ten niezapomniany set czy też świetną imprezę.
Jeśli celujesz w imprezy klubowe, to słuchaj jak układają sety najlepsi DJ w Twoim ulubionym gatunku muzycznym. Zwróć uwagę na to, jak jest wykonany miks, zainteresuj się budową utworu.
Dobrym treningiem ze znajomości gatunków muzycznych jest stworzenie swojej bazy najpopularniejszych utworów w danym gatunku lub przedziale czasowym. Najłatwiej jest stworzyć listę hitów z lat 60, 70 lub 80 dlatego, iż każdy z nas na pewno zna choć kilka utworów, przy których publiczność lubi się bawić. Dobry DJ selekcjonuje muzykę i dobiera ją w czasie rzeczywistym, biorąc pod uwagę to co się dzieje na parkiecie tanecznym.
Jak zostać DJ em? Interesuj się sprzętem muzycznym
Znajomość muzyki, która porusza tłumy, to podstawa, ale bez odpowiedniego sprzętu nie będzie możliwości jej odtwarzania. Podstawowymi elementami setupu DJ to odtwarzacze i mikser.
Do odtwarzania możesz użyć sprzętu CD/DVD lub pendrive, kontrolerów podłączonych do komputera lub gramofonów. Elementem, który umożliwia płynne przechodzenie (wyciszanie lub pogłaśnianie) utworów, jest mikser. Najczęściej spotykanymi mikserami są te dwukanałowe, w których każdy kanał to jeden odtwarzacz. Czyli mając mikser dwukanałowy, możemy podłączyć do niego dwa odtwarzacze. To, ile kanałów będzie miał Twój mikser, zależy od tego, ile źródeł dźwięku będziemy chcieli do niego podłączyć. Ja używam mikser czterokanałowy, do którego podłączone są dwa odtwarzacze, komputer i perkusja.
Najlepszym sposobem, by być na bieżąco ze sprzętem, jest sprawdzanie nowości, które wychodzą na rynku muzycznym. Wiodącymi markami w sprzęcie DJ’skim są DENON, PIONEER, TECHNICS, NUMARK lub RELOOP.
Każdy ze wspomnianych producentów wypuszcza co jakiś czas nowy odtwarzacz lub innowacyjny mikser, który ułatwia miks i selekcje utworów.
Jak zostać DJ? Testujemy muzykę na ludziach
Gdy już jesteś trochę „osłuchany” i masz przygotowany sprzęt, możesz zacząć ciężką i żmudną pracę, jaką jest nauka miksu utworów w tempie, we frazie lub z efektem. Wiem, że wielu zawodowych DJ’ów może teraz powiedzieć, że to nie wszystko, ale trzeba wziąć pod uwagę, iż początki muszą być zbudowane na solidnych fundamentach.
Staranne dobranie utworu, ustawienie go w odpowiednim punkcie startu (CUE) i zmiksowanie we frazie z następnym oraz przejście na kolejny utwór. To czynność, która do teraz niektórym sprawia trudność.
Niektórych gatunków muzycznych nie da się po prostu zmiksować w ten sposób. Wtedy doświadczenie robi swoje i można to zrobić zupełnie inaczej.
Na początku tej drogi warto nauczyć się budować sety muzyczne i starać się przechodzić między nimi w płynny sposób. Gdy już opanujesz tę sztukę, możesz próbować swoich sił na początek na imprezach dla znajomych lub rodziny.
Jest to najłatwiejsza droga do obycia się ze sprzętem oraz opanowania miksu w warunkach imprezy. Twoi znajomi lub rodzina będą wyrozumiali i na pewno będą Cię dopingować w tym, co robisz. Trudniejszą z dróg do zostania DJ’em i zdobycia doświadczenia jest próba grania w klubach.
Jeśli dużo imprezujesz i obracasz się w gronie osób zainteresowanych DJ’ingiem możesz poprosić znajomych DJ o możliwość zagrania na imprezie w klubie. Nie ukrywam, iż przez to także miałem okazję przejść i było to cenne doświadczenie.
Jak zostać DJ weselnym?
POŁĄCZ POWYŻSZE ŻYWIOŁY, ABY POWSTAŁ KAPITAN: DJ na wesele w Poznaniu. Niestety to nie takie proste, ponieważ wesele jest imprezą wysokiej rangi. Przed przystąpieniem do pracy jako DJ na wesele, postaraj się szlifować swój warsztat i bazę utworów na imprezach okolicznościowych. Nieodłącznym elementem zestawu DJ’skiego jest także nagłośnienie i oświetlenie, by to, co robisz miało, odpowiedni odbiór.
Imprezy okolicznościowe mają trochę mniej formalny wymiar, lecz uczą tego, jak zachowywać się w danych momentach. Po zagraniu kilkudziesięciu imprez zdasz sobie sprawę, iż masz już na tyle duże doświadczenie muzyczne i techniczne, by wejść do grona DJ weselnych.
DJ weselny jest nie tylko DJ’em, który odtwarza muzykę na weselu, a także pracuje z użyciem mikrofonu. Dzięki niemu będziesz mógł zapowiadać występujące po sobie elementy kulminacyjne imprezy. Dobrym nawykiem jest stworzenie planu wesela, dzięki któremu będziesz mógł płynnie prowadzić imprezę, zapowiadać przerwy i ważne momenty. Warto także nauczyć się zabaw weselnych z klasą, by poza blokami muzycznymi urozmaicać czas gościom.
Jak zostać DJ’em?
Teraz już wiesz? Mam wrażenie, że nie do końca. Wszystko zależy od tego, jak się przygotujesz technicznie i muzycznie. Nie musisz podchodzić do tego, jak do pracy. Baw się muzyką, miksuj, rób błędy i staraj się jej poprawiać. Dla mnie muzyka to przede wszystkim pasja, od której to wszystko się zaczęło.
Jak zostać dj-em? Jak mi się to przytrafiło?
W moim domu muzyka była od zawsze. Nie, nikt z mojej rodziny nie był i nie jest muzykiem. Po prostu cały dzień było włączone radio. Moja mama bardzo lubiła słuchać muzyki, więc słuchali jej wszyscy. W szkole podstawowej zainteresowałem się elektroniką i sprzętem muzycznym. Po pewnym czasie należałem do ekipy organizującej apele, byłem „głośnikowym”, czyli nosiłem i rozstawiałem głośniki i przewody. Gimnazjum to czas, w którym udało mi się dostać do szkolnego radiowęzła, który co przerwę nadawał pozdrowienia i muzykę z „naszej” listy przebojów. Prowadziliśmy także imprezy szkolne.
Po kilku latach trafiłem do technikum elektronicznego, w którym byłem w ekipie organizującej szkolne apele, imprezy szkolne i wystąpienia oraz byłem przewodniczącym szkoły. Te doświadczenia cały czas wpływały na moje zainteresowanie muzyką i szlifowanie wystąpień publicznych.
W 2 klasie technikum zacząłem interesować się miksowaniem muzyki i pożyczyłem od kolegi podwójny odtwarzacz z mikserem. Przez długi czas uczyłem się obsługi sprzętu i miksowania utworów.
Po pewnym czasie organizowania imprez szkolnych i domówek udało mi się poprowadzić imprezę okolicznościową dla znajomych. Pamiętam jak dziś. Były to czterdzieste urodziny. Impreza zagrana na pożyczonych odtwarzaczach, kinie domowym rodziców i oświetleniu wykonanym w domu przez kolegę. Udało mi się później zagrać jeszcze kilka imprez urodzinowych dla podobnego grona znajomych.
Na moje szczęście miałem kolegę, który miał kolegę, który grał jako DJ klubowy. Po kilku wspólnych imprezach miałem możliwość zagrania w klubie dla 550 osób. Miałem wtedy 17 lat (pozdrawiam Cię Dawid).
Od imprezy do imprezy, coraz częściej grałem w klubach w Poznaniu, Miłosławiu, Wrześni i Kostrzynie. Pod koniec nauki w technikum poznałem właściciela agencji artystycznej, który miał zagrać na mojej studniówce. Zauważył moje zainteresowanie i umożliwił im zagranie na imprezie dla mojej szkoły. Po pewnym czasie zacząłem grać razem z nim i wspólnie przeprowadzaliśmy imprezy firmowe, okolicznościowe oraz wesela.
Tak hartuje się stal i tak powstał DJ perkusista. Przez lata poznałem masę ludzi przy budowie scen, festynów, imprez dla dzieci, imprez okolicznościowych lub potężnych eventach firmowych. Miałem to szczęście, że udało mi się poznać właściwych ludzi we właściwym czasie. Wszystko zaczęło się od muzyki.