Czym kierować się przy wyborze idealnego DJ’a lub zespołu na wesele?

Czy istnieje jakiś poradnik, w jaki sposób wybrać idealnego DJ’a lub zespół na wesele? Na co zwrócić uwagę przy wyborze DJ oraz zespołu muzycznego na wesele? To oni poprowadzą wesele i będą pełnili funkcję wodzireja, który będzie dbał o oprawę muzyczną i dobrą zabawę. Dowiedz się, na co zwracać uwagę.

DJ na wesele czy zespół muzyczny?

Jak to mawiał klasyk – DJ na wesele lub zespół: „a komu to potrzebne?”. Obecnie rynek weselny wymaga od wykonawców coraz większego poziomu świadczonych usług. Poszukiwanie odpowiedniej oprawy muzycznej spędza niejednokrotnie narzeczonym sen z powiek. Wielu przeszukuje odmęty internetu, doszukując się tam wskazówek lub poradników zawierających niezbędne rady, w jaki sposób wybrać tego idealnego DJ na wesele Poznań lub zespół na żywo.

Często poszukiwania profesjonalnego DJ’a lub zespołu na wesele rozpoczynają się co najmniej na 12 miesięcy przed planowaną datą wesela. Nie każdy zdaje sobie sprawę, iż muzyka na weselu i to, w jaki sposób wesele będzie prowadzone, jest wyjątkowo ważnym jego elementem. Często padają głosy, iż dobry DJ na wesele czy zespół to gwarancja udanej imprezy i niezapomnianych zabaw, które w trakcie przyjęcia weselnego mogą się pojawić.

Jak wybrać DJ na wesele?

Gdy już zdecydujemy się sformalizować nasz związek i pojawia się temat wesela, warto zastanowić się, na jakim rodzaju oprawy muzycznej na przyjęcie nam najbardziej zależy. W przypadku wyboru DJ na wesele mamy do dyspozycji praktycznie niczym nieograniczony wybór repertuaru muzycznego. Profesjonalny DJ ma za zadanie pomóc w doborze właściwej muzyki oraz przygotować listę utworów. Dobry DJ na wesele może przygotować listę utworów do tańca oraz oprawę muzyczną na przerwy. Takie listy dają gwarancję, iż przez cały czas trwania imprezy będzie odtwarzana muzyka, która ma największe znaczenie dla pary młodej i dla gości.

Jak wybrać zespół na wesele?

Z kolei, gdy postawimy na wybór zespołu weselnego, to lista utworów zostanie ograniczona do repertuaru, który grupa ma już „ograny”. Natomiast zyskujemy możliwość usłyszenia wyjątkowych wykonań w wersji na żywo. Takie brzmienie na pewno rozkręca imprezę weselną, jednak nie w większym stopniu od DJ na wesele.

Pod wieloma względami te dwa rodzaje obsługi muzycznej wesela się różnią, lecz mają też cechy wspólne, które mogą pomóc nam wybrać rodzaj muzyki granej na przyjęciu.

Profesjonalny DJ czy zespół grający muzykę na żywo? Jakimi cechami kierować się przy wyborze muzyki na wesele?

Muzyka grana na weselach jest ważna – dobiera się ją ze względu na wiek gości, własne preferencje i potrzeby. Dlatego ostatecznie wybór DJ na wesele lub muzyki granej na żywo przez zespół jest kwestią indywidualną. Jednak przed dokonaniem ostatecznego wybory rodzaju oprawy muzycznej imprezy, warto zapoznać się z cechami, jakie powinien mieć dobry DJ czy zespół.

Opinie i strona internetowa

Najczęściej, jeśli czegoś szukamy, staramy się posiłkować opiniami, które mają rozwiać nasze wątpliwości i pomóc w wyborze. Gdy już jesteśmy zdecydowani na DJ na wesele lub zespół, zaczynamy nasze poszukiwania, wybierając usługodawców, którzy mieszczą się w naszym budżecie. Zdarza się czasem, iż dużą skarbnicą wiedzy na temat wykonawcą są nasi znajomi z pracy, koledzy czy rodzina. Wielu z nas uczęszczało na różnego rodzaju imprezy i niektóre z nich zapadły najbardziej pamięci. Jednak czasem to za mało. Opinie „poczty pantoflowej” mogą nie wystarczyć, więc posiłkować się można opiniami w internecie.

Warto zwrócić uwagę, czy usługodawca ma stronę www, która jest aktywna oraz czy posiada profile na różnych stronach branżowych tj. weselezklasa.pl lub planujemywesele.pl. Na wielu z tych portali ślubnych istnieje możliwość dodawania opinii, więc warto sprawdzić, czy usługodawca ma jakieś. Oczywiście inne wrażenie wywrze DJ na wesele lub zespół z wieloma pozytywnymi opiniami. Im więcej, źródeł, tym lepiej. Jedną z niezastąpionych metod jest także możliwość wyszukania opinii na temat usługodawcy w wyszukiwarce Google po wizytówce firmy. Jest to prawdziwa kopalnia wiedzy na temat tego, czego oczekiwać od muzyka i wodzireja.

Przygotowanie na przyjęcie weselne

„Będzie Pani/Pan zadowolona/y”, „Damy radę” lub klasyczne „Jakoś się dogadamy”: znacie to? Niestety z tymi wypowiedziami nie mamy zwykle zbyt dobrych skojarzeń. Wesele jest jednym z najważniejszych dni w życiu pary młodej, więc użycie powyższych zwrotów przez wykonawcę powinno od razu zapalić „czerwoną lampkę”.

Profesjonalny DJ lub zespół musi wiedzieć, co się dzieje w trakcie imprezy i jak ją poprowadzić. Podczas tak ważnego wydarzenia, jakim jest zawarcie związku małżeńskiego i organizacja wesela, nic nie może dziać się przypadkowo. Cały przebieg wesela – wraz z najważniejszymi elementami kulminacyjnymi – musi zostać w postaci planu, który gwarantuje spełnienie wizji pary młodej. Każdy z momentów na weselu jest ważny i odpowiednie jego zaplanowanie naprawdę ułatwia pracę DJ’owi lub zespołowi na wesele. Plan wesela powinien zostać sporządzony najpóźniej na miesiąc przed weselem po spotkaniu narzeczonych z managerem restauracji, w której odbywa się wesele. Świeżo przekazane informacje narzeczonym na pewno pomogą w układaniu planu wesela wraz z DJ’em lub zespołem.

W planie powinny zawierać się także wybrane przez narzeczonych utwory na „wejście na salę”, „pierwszy taniec”, „wjazd tortu” i oczepiny. Wodzirej nie powinien pytać o te piosenki już w trakcie wesela, jest to zachowanie bardzo nieprofesjonalne. Warto także przygotować listę utworów, która nakieruje DJ na wesele lub zespół na to, co powinno się na przyjęciu pojawić.

Kolejnym elementem planu wesela powinny być starannie zaplanowane zabawy. Każdy z nas kiedyś na weselu był świadkiem zabaw, które ma ochotę zapomnieć. Były również takie, które stały się wielką „niespodzianką” dla pary młodej w trakcie wesela. Niestety – takie sytuacje się zdążają, więc aby tego uniknąć, warto poprosić naszych muzyków o przedstawienie listy zabaw, które mają aktywować gości na imprezie. Ważne, by ta lista składała się nie tylko z nazw zabaw, które nikomu nic nie mówią, a także z ich opisów. To pozwoli zrozumieć organizatorom, „co autor miał na myśli”.

Doświadczenie DJ’, wodzireja lub zespołu

Poszukując idealnego DJ na wesele lub zespołu coraz częściej kierujemy się tym, jak długo dana firma zapewniająca oprawę muzyczną istnieje na rynku. Podczas rozmowy z potencjalnym kandydatem można podpytać, ile lat zajmuje się obsługą wesel i czy wykonuje tylko to zajęcie. Profesjonalny DJ czy członkowie zespołu muzycznego to często zawodowi muzycy z doświadczeniem. Długa obecność danego DJ’a lub zespołu na rynku to już dobry trop w poszukiwaniu „tych najlepszych”.

Pamiętajmy, że to tylko wskazówka: to, że ktoś istnieje 5 czy 15 lat też nie jest jednoznaczną odpowiedzią na pytania, czy ten DJ, czy zespół to „ten idealny”.

W celu rozwiania wątpliwości, czy nasz muzyk ma doświadczenie, można spróbować dowiedzieć się, ile imprez weselnych przeprowadza w roku. Jest to bardzo ważne, ponieważ najbardziej rozchwytywani wykonawcy mają często napięte grafiki i bardzo wiele imprez. Zupełnie inne doświadczenie będzie miał ktoś, kto gra od 10 lat po pięć wesel rocznie i ten, który już od 10 lat gra ich po 50.

Jednym z pożądanych elementów doświadczenia jest także umiejętność reagowania na zmiany w trakcie imprezy. Nie od dziś wiadomo, że wesele jest żywym organizmem, podczas którego wszystko może się zdarzyć. Wcześniej wspomniany plan ma na celu usystematyzowanie sytuacji na weselu, ale to właśnie inicjatywa, kreatywność i umiejętność dostosowania się do (często) trudnych sytuacji, jest pożądaną cechą.

Sprzęt muzyczny

Poszukując idealnego muzyka na wesele, nie zawsze zwracamy uwagę na cichych bohaterów naszej imprezy. Kim oni są? Odpowiedź nie jest taka jednoznaczna. Mam na myśli urządzenia, systemu oświetleniowe i sprzęt, na którym pracuje DJ na wesele czy zespół. Nie każdy musi się na nim znać, ale znajomość podstawowych informacji na jego temat może pomóc. Profesjonaliści w ciągu roku „grają” kilkadziesiąt razy, a co za tym idzie – używany sprzęt musi być dobrej jakości. Warto sprawdzić, na jakim nagłośnieniu pracują nasi partnerzy, ponieważ każdy z nas chciałby, aby jakość muzyki i jej odbiór była jak najlepsza. To samo można powiedzieć o oświetleniu. Markowe i klimatyczne światła sprawią, iż wesele nabierze zupełnie innego wymiaru, a chyba właśnie na tym nam najbardziej zależy. Dobrze brzmiące nagłośnienie, które nie zagłusza uczestników i odpowiednio dobrane światło to wymagany w obecnych czasach standard.

Zabawy dla gości weselnych

Coraz częściej na weselu DJ’e lub zespoły przygotowują różnego rodzaju atrakcje – począwszy od kreatywnych zabaw, przez fotobudkę, czy live act z żywym instrumentem.

Muzyczna podróż, przez która zabiera nas wykonawca, jest fajna, ale może nie wystarczyć. Dobrze przemyślane zabawy na poziomie mogą skutecznie pobudzić towarzystwo do większej integracji. Zabawy muszą być przedstawione narzeczonym wcześniej, by potem nie doszło do nieporozumień, których nikt w tak wielkiej rangi imprezie nie chce.

Zdarza się, że DJ lub zespół na wesele ma także w swojej ofercie małego asa w rękawie: fotobudkę, fotolustro lub tzw. instaxa (aparat w stylu POLAROIDA). Jest to świetne rozwiązanie, by uwiecznić znajomych lub rodzinę w najbardziej wysublimowanych strojach i szampańskim nastroju. Zdjęcia można później wkleić do księgi gości, w której fotografowani mogą napisać kilka ciepłych słów na pamiątkę.

Muzyka grana na żywo

Kolejną z atrakcji, którą może zapewnić DJ lub zespół na wesele, to live act z żywymi instrumentami. Zapewne ktoś zwróci uwagę na to, iż przecież zespół gra na instrumentach, ale nie do końca. Zespoły wieloosobowe grają na różnego rodzaju instrumentach – między innymi są to klawisze, gitara elektryczna, gitara basowa, gitara akustyczna, perkusjonalia, perkusja, saksofon lub trąbka. Im więcej instrumentów ma zespół, tym lepiej. Różnorodność brzmień i aranżacji zespołu daje nam gwarancje, iż nasze ulubione grupy weselne mogą osiągnąć zupełnie inny poziom.

W przypadku DJ sprawa nie jest tak oczywista. Najczęściej DJ’e na wesele zapowiadają momenty kulminacyjne, prowadzą zabawy i miksują starannie wyselekcjonowaną muzykę dla naszych gości. Niektórzy z nich pracują w kooperacji z innymi muzykami, którzy dodają swoimi instrumentami inne brzmienie do utworów. Najczęściej spotykanymi instrumentami, które dodają DJ do swoich ofert, są saksofon, trąbka, gitara lub akordeon.

Niezwykle rzadko zdarzają się DJ’e, którzy grają na instrumentach i dogrywają do nich w trakcie imprezy. Najczęściej to saksofon, trąbka lub skrzypce, a niezwykle rzadko perkusja.

Odpowiedź na pytanie: jak wybrać DJ czy zespół na wesele nie jest jednoznaczna. Wiele zależy od oczekiwań narzeczonych i tego, co chcą oni uzyskać na weselu. W dużej mierze przy podejmowaniu decyzji mają udział indywidualne gusta, o których się nie dyskutuje.

5 / 5 - (25 votes)