Jakie cechy powinien posiadać dobry konferansjer na imprezy?
Jaki powinien być konferansjer na imprezy? Czym musi wyróżniać się prowadzący eventy? Świetnie zapowiadane wydarzenie oraz doskonały kontakt z publicznością, to połowa sukcesu. Profesjonalny konferansjer na imprezy powinien wiedzieć, jak przyciągnąć uwagę ludzi i prowadzić ich przez wydarzenie. Dowiedz się, jakie powinny być cechy dobrego konferansjera.
Kto to jest konferansjer?
Każde wydarzenie, które ma charakter estradowy czy rozrywkowy, potrzebuje zapowiedzi i prowadzenia przez konferansjera. Wiadome jest, iż impreza masowa, event firmowy czy festyn nie może odbyć się bez odpowiedniej formy jego prowadzenia. Każdy z wymienionych rodzajów imprez ma swoją własną charakterystykę i elementy, które występują na scenie. Prowadzenie imprezy i bycie DJ na wesele jest więc sztuką, która wymaga dostosowania się do eventu. Dlatego bycie konferansjerem to trudne zadania, gdyż prowadzący musi być elastyczny i charyzmatyczny. To ważne cechy dobrego konferansjera.
Stworzenie planu wydarzenia i beznamiętne go prowadzenie, nie będzie zbyt atrakcyjne dla widza. Dlatego dobry konferansjer potrafi przyciągnąć ludzi, wykorzystywać sytuację i być w centrum. Konferansjer to osoba, której zadaniem jest poprowadzenie całego wydarzenia i wprowadzenie widza – w atrakcyjny sposób – w jego wir. Jego zadaniem jest nadanie kolorytu wydarzeniom o charakterze estradowym. Do zadań konferansjera należy przedstawienie wykonawców, przygotowanie publiczności do ich występu, a przy tym zgrabne wplatanie żartów sytuacyjnych czy anegdot. Cechą konferansjerów jest swego rodzaju robienie show.
Cechy dobrego konferansjera
Po czym poznać dobrego prowadzącego eventu? Jak wybrać, aby taka osoba przyciągała ludzi, wzbudzała zaufanie i zachęcała gości do aktywnego uczestnictwa? Poznaj 5 cech dobrego konferansjera na wesele.
1. CHARYZMA
Dobre prowadzenie eventów zależy od charyzmy. Konferansjer powinien wzbudzać pozytywne emocje i nie wyróżniać się zanadto z otoczenia. Powinien uczestniczyć w wydarzeniu, które prezentuje i wciągać swoją osobą widzów w wir atrakcji. Konferansjer, który prowadzi event w sposób charyzmatyczny, powoduje, że chce się oglądać z zaciekawieniem kolejne punkty programu.
Cechy dobrego konferansjera sprawiają, że rozumie się on z publicznością. Wzbudza on zaciekawienie i oczekiwanie na kolejne punkty wydarzenia. Charyzmatyczny konferansjer powinien prowadzić cały event oraz inicjować kolejne etapy. Dobry konferansjer musi przyjąć rolę lidera, który wskazuje kierunek uczestnikom.
2. DYKCJA I PREZENCJA
To, w jaki sposób konferansjer przekazuje informacje dotyczące, ma wielkie znaczenie. Dobra dykcja to połowa sukcesu, ponieważ komunikat musi być dobrze słyszany, ale także zrozumiany przez uczestników różnych wydarzeń estradowych. Oczywiście, perfekcyjna dykcja i prezencja może nie wystarczyć na dużą imprezę. Jednak sprawdzi się tutaj wysoki poziom doświadczenia i charyzmy.
Prezencja osoby, która prowadzi event, powinna być nienachlana, schludna i odpowiednia do sytuacji. Konferansjer w meksykańskim kapeluszu pracujący dla poważnej japońskiej firmy nie będzie dobrze wyglądał. Jest to oczywiście dość kontrowersyjny przykład, lecz ma on ukazać sedno sprawy. Konferansjer nie może także zbytnio wyróżniać się z tłumu i nie „przykryć” ubiorem lub wyglądam ważnych osobistości, które pojawią się u jego boku na scenie.
3. DOŚWIADCZENIE
Nawet najlepiej wyglądający konferansjer może zderzyć się ze ścianą i nie umieć w odpowiedni sposób poprowadzić uczestników oraz imprezy. Nawet najlepiej zorganizowany plan wydarzeń nie jest w stanie przygotować prowadzącego do sytuacji, których nie da się przewidzieć. W takich momentach konferansjera ratuje umiejętność odnalezienia się na scenie. Spontaniczne „wypełniacze” czasu dla uczestników, które poprowadzone są przez doświadczonego konferansjera, mogą uratować te kluczowe momenty ciszy. Jeśli wydarzyło się coś nieoczekiwanego, np. wyłączono prąd. Umiejętność pracy w stresie i pod presją na pewno pomoże dobremu konferansjerowi w opanowaniu sytuacji kryzysowej. Zachowanie spokoju i procesowe myślenia w trakcie awaryjnej sytuacji wyprowadzi organizatorów z największych opresji.
4. PRZYGOTOWANIE
Często event wymagający współpracy prowadzącego jest tak bardzo rozbudowany i zawiera tyle elementów występujących po sobie i równolegle, iż narzuca to konieczność poprowadzenia całego scenariusza. Jedną z głównych cech dobrego konferansjera jest umiejętność rzetelnego przygotowania się do eventów. To nie tylko wyuczenie się przebiegu na pamięć. Powinien mieć on również rzetelne informacje np. o evencie, historii firmy, biografii zaproszonych na scenę osób lub innych ciekawostek dotyczących zleceniodawcy. Prowadzący powinien umieć połączyć i wyważyć ze sobą informacje dotyczące przebiegu eventu oraz te najważniejsze ciekawostki, które nadają przyjemny biegu imprezie.
5. PUNKTUALNOŚĆ
Tak naprawdę ta cecha ma dwa konteksty. Pierwszy z nich to punktualność podczas kontaktów z klientem oraz w trakcie wykonywania swojego zadania. Jeśli konferansjer umówił się na spotkanie z klientem i nie jest w stanie na nie przybyć o czasie, może stracić „punkty” u swojego klienta. O tyle, o ile jeszcze jesteśmy w stanie zrozumieć sytuacje losowe, które mogły przytrafić się konferansjerowi. Jednak niedopuszczalne jest nie pojawienie się na spotkaniu – bez wyraźnego wytłumaczenia. Może to skutkować całkowitym blamażem.
Punktualność jest wyrazem szacunku dla klienta oraz włożonej pracy w przygotowanie przedsięwzięcia. Niestety notoryczne spóźnienie się konferansjera może sugerować, iż nie potrafi on zawładnąć czasem, także w warunkach scenicznych. Punktualność w czasie pracy na scenie jest również jedną z ważnych cech dobrego konferansjera. To on stoi na pierwszej linii jako reprezentant zleceniodawcy i warto, by na scenie także pojawiał się on w odpowiedni czas.
Prowadzenie imprezy – jaki powinien być profesjonalny konferansjer?
Konferansjer na imprezie powinien posiadać to coś, co sprawia, że publiczność czuje, iż jest on autentyczny. Poprowadzenie uczestników przez bezmiar wydarzenia, wskazanie drogi uczestnikom z humorem, wyczuciem i taktem, sprawia, iż praca konferansjera ma charakter interdyscyplinarny.
Umiejętność odpowiedniej prezencji i zachowania scenicznego, operowania słowem są asem w rękawie dobrego konferansjera. Samo przedstawienie kolejnych punktów ukazuje finalny efekt pracy prowadzącego. Wczucie się w klimat i jego specyfikę, poznanie najważniejszych informacji na temat charakteru imprezy, to cechy profesjonalnego retora. Doby konferansjer zbiera jak najwięcej informacji na temat branży, w której akurat się obraca (co ma dać mu więcej pewności siebie oraz sprawić, iż jest on autentyczny). Taka mieszanka wybuchowa jest sukcesem dobrze zrealizowanego eventu.