DJ czy zespół na wesele?

Analizujecie cały rynek weselny i nie wiecie kogo zatrudnić do obsługi muzycznej swojego wesela? Może już wybraliście kogoś i chcecie się upewnić czy podjęliście właściwą decyzję? Jako państwo młodzi zastanawiacie się, kto będzie lepszy: zespół czy DJ? W każdym przypadku dobrze trafiliście. W tym tekście postaram się odpowiedzieć na pytanie, kogo lepiej wybrać do obsługi muzycznej wesela.

Wybór oprawy muzycznej – czym charakteryzuje się DJ i zespół weselny?

Właściwie dobrana muzyka na przyjęcie weselne jest jednym z elementów składających się na sukces imprezy i niezapomniane wspomnienia naszych gości. Bardzo często narzeczeni zachodzą w głowę co wybrać: zespół czy DJ na wesele? Nie jest to łatwe zadanie z uwagi na to, iż każda z decyzji ma swoje mocne i słabe strony. Wybór oprawy muzycznej podyktowany jest własnymi preferencjami, ale również względami ekonomicznymi.

Kim jest DJ?

Według definicji DJ (disc jockey) to osoba, która dobiera, odtwarza i miksuje muzykę, starając się utrzymać jej płynność. Urozmaica ją, dodając efekty, sample i utwory a cappella. Niektórzy DJ turntabliści mogą posługiwać się skreczem, a nawet muzyką graną na żywo.

Wyróżnia się podział specjalizacji DJ na wesele ze względu na miejsce pracy oraz preferencje muzyczne:

  • DJ klubowy –  miksuje muzykę elektroniczną, muzykę taneczną „bez przerw” w barach i pubach, na imprezach masowych. Dobiera utwory według swojego gustu muzycznego, starając się przedstawić swój styl publiczności, dla której gra. Tworzy przez to swój jedyny i niepowtarzalny styl. DJ’ów klubowych dzieli się na grupy pod względem gatunku muzyki, który gra tj. house, techno, drum and bass.
  • DJ dyskotekowy/prezenter/wodzirej – miksuje lub puszcza muzykę w dyskotece, zapowiadając ją. Gra muzykę ogólnie uznawaną za muzykę taneczną, intensywnie reagując na potrzeby ludzi, nie ograniczając się do jednego stylu muzycznego. Przekazuje pozdrowienia i dedykacje.
  • DJ turntablista – najczęściej pracuje i odtwarza muzykę z gramofonów lub gramofonów połączonych z komputerem przy pomocy specjalnego oprogramowania. Podczas wystąpień z użyciem wyżej wymienionego sprzętu, miksuje i skreczuje muzykę. Polega to na dynamicznej manipulacji krótkim fragmentem utworów (krótką próbką), podczas gdy na drugim gramofonie odtwarzany jest inny utwór.
  • DJ studyjny – zajmuje się komponowaniem, aranżacją i miksem utworów muzycznych, które mają się później znaleźć na płytach, w telewizji lub radiu we współpracy w innymi artystami.

Kim jest wodzirej?

Na imprezach można spotkać także wodzireja, który zajmuje się nie tylko oprawą muzyczną wesela i przyjęć, ale również prowadzeniem imprezy oraz zabawy tanecznej. Prowadzi oni także całe wydarzenia, organizując ludzi w grupę i aktywizując gości do czynnego uczestnictwa w weselu i przebiegu imprezy. 

DJ czy zespół na wesele – co wybrać?

Wybór zespołu weselnego czy DJ na wesele to indywidualna kwestia. Przede wszystkim państwo młodzi pod uwagę biorą własne preferencje i upodobania muzyczne, a także styl wesela. Oczywiście, nie bez znaczenia są tutaj kwestie ekonomiczne, gdyż zwyczajowo kilkuosobowy zespół muzyczny, który gra repertuar na żywo, jest droższy. Zabawa na weselu, która prowadzona jest przez zespół muzyczny lub DJ/wodzireja, w jednym i drugim przypadku może być udana. Wszystko zależy od repertuaru, zaangażowania gości oraz kontaktu prowadzącego z gośćmi.

DJ na wesele

W przypadku DJ ciekawą i trafną opinią jest stwierdzenie, iż DJ na weselu gra głową, przygotowuje muzykę i buduje klimat odpowiednią selekcją utworów i prowadzeniem zabawy. DJ na weselu to taka osoba, która łączy cechy DJ dyskotekowego, wodzireja i coraz częściej profesjonalnego muzyka. Ma on za zadanie zbudować ramy muzyczne, przez które przeprowadzi wszystkich gości weselnych, by każdy z nich znalazł coś dla siebie. 

DJ z instrumentem na żywo

Elastyczność muzyczna DJ na wesele  i coraz więcej opcji dodatkowych może mocno urozmaicać całą imprezę. Jest jeszcze coś, co może w znacznym stopniu spowodować, iż wybrany przez przyszłych państwa młodych DJ będzie niezapomniany mianowicie: DJ  instrumentem na żywo, który dogrywa muzykę do tej miksowanej. 

Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest DJ z saksofonistą, który dogrywa dźwięki do usłyszanej muzyki. Na pewno rozszerza to możliwości takiego DJ’a i sprawia, że grany repertuar jest atrakcyjniejszy. Ponadto tak miksowana muzyka spotyka się z lepszym odbiorem przez gości weselnych.

Niewielu jest w branży weselnej DJ’ów, którzy grają na jakimś instrumencie. DJ’ów grających muzykę na „weselnych” instrumentach jest bardzo mało. DJ grający muzykę na żywo na saksofonie, akordeonie, trąbce czy perkusji, to świetne urozmaicenie utworów na imprezie weselnej.

Zespół muzyczny na wesele – dlaczego warto?

Zespół na wesele może składać się z dwóch osób lub więcej. Najczęściej jednak jest to gitarzysta, klawiszowiec i wokalista. Oczywiście – ze zwiększająca się ilością osób, idzie w parze ilość dodatkowych instrumentów. W zespole może pojawić się także perkusista, saksofonista, gitarzysta basowy etc. Wszystko zależy od zespołu i tego, co będzie chciał on zaprezentować. Zespół na wesele przez lata tworzy listę utworów, która z roku na rok może się powiększać o coraz to nowszą bazę utworów. Jeśli zespół składa się z zawodowych muzyków, to jego repertuar może okazać się o wiele bogatszy niż zespołów składających się z muzyków amatorów.

Dobra orkiestra na wesele powinna grać na żywo. Odchodzi się już od podkładów MIDI, które są niskiej jakości i przypominają nam utwory do karaoke. Warto poprosić zespół na wesele o podesłanie demo, prezentującego ich wykonania znanych utworów. 

Dlaczego jeszcze warto wybrać orkiestrę na wesele?

  • zespół gra muzykę tu i teraz na żywych instrumentach,
  • muzyka grana na żywo mocno angażuje publiczność,
  • zespoły weselne mogą reagować na bieżąco na to, co dzieje się na parkiecie,
  • muzyka grana przez orkiestrę może być swobodnie aranżowana.

Ostatni punkt ma to swoje plusy i minusy, gdyż każde wykonanie będzie inne od oryginału. Odbiór takiej muzyki zależy już od indywidualnych upodobań gości. Jednym będzie się to podobać, bo będzie to jedyny w swoim rodzaju wykon, a niektórzy nie będą przekonani do innej wersji niż ta oryginalna. 

DJ czy orkiestra na wesele co lepsze?

Podstawową różnicą między DJ czy zespołem na przyjęcie weselne jest rodzaj nośnika, z którego grają. DJ na wesele posiada nieporównywalnie większą bibliografię muzyczną i nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń co do odtwarzanych przez siebie utworów. 

Na kilka tygodni przed weselem narzeczeni mogą przygotować listę utworów, które DJ przygotuje. Znacznie łatwej także modyfikować taką listę utworów w trakcie przyjęcia, lecz warto zwrócić uwagę na fakt, aby nasze wesele nie stało się koncertem „życzeń”. Nie może być tak, że jedna osoba wpływa na wybory muzyczne i co jakiś czas prosi o swoje utwory.

Zespół czy DJ – różnice

Zespół weselny najczęściej dysponuje listą „ogranych” przez siebie utworów w repertuarze mogącym się składać nawet z 200 utworów. Niestety zawsze będzie to mniej niż baza muzyczna DJ’a. Set lista u DJ’a na wesele może się zmienić w ciągu kilku minut przed lub w trakcie bloku muzycznego, by jak najbardziej dopasować się do gości. Wśród zespołu na wesele te zmiany mogą zachodzić mniej elastycznie z uwagi na ilość osób w zespole oraz tego, czy utwór jest w repertuarze. Zespół gra piosenki w swojej wersji i będą one zawsze w innej wersji niż ta oryginalna.

Kolejną z różnic pomiędzy orkiestrą weselną a DJ’em będzie cena za wykonaną usługę. Koszt wynajęcia orkiestry może być nawet kilkukrotnie wyższy od usługi DJ weselnego. Podobnie ma się to do kosztów ewentualnego zakwaterowania, gdzie przy zespole jest to wielokrotność ceny noclegu DJ’a.

Prawie dwukrotnie większy wydatek narzeczeni będą musieli ponieść nawet w sytuacji opłacania licencji ZAIKS za korzystanie utworów podczas „jednorazowych” imprez tanecznych w sytuacji wyboru zespołu na wesele. 

Co wybrać: DJ czy zespół na weselu?

Bardzo ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. W dużej mierze zależy to od samych narzeczonych. To oni muszą stwierdzić, które z rozwiązań najbardziej „czują” i do czego są najbardziej przekonani. Wybór muzyki jest jednym z najważniejszych elementów wesela i stanowi osnowę wesela. Jeśli nie wiesz jaką muzykę na wesele wybrać zapraszam na mojego bloga.

5 / 5 - (25 votes)