Jaką muzykę wybrać na wesele?

Piosenki weselne są ważnym elementem udanej zabawy. Po stronie DJ-a i pary młodej leży taki dobór repertuaru, który będzie odpowiedni dla gości weselnych. Hity na wesele powinny być dobrane tak, aby każda z grup wiekowych znalazła w nich coś dla siebie. Jaką muzykę wybrać na wesele?

Muzyka na wesele – czym kierować się przy wyborze?

Każda impreza okolicznościowa, na której będą mieli okazję bawić się nasi najbliżsi, wymaga przygotowania odpowiedniej muzyki. Coraz częściej zdarza się, że dobieramy muzykę do konkretnej imprezy. Niestety – ilość gatunków muzycznych może przytłaczać i dla osoby, która kojarzy tylko zasłyszane melodie, przygotowanie listy muzyki może być bardzo trudne.

Zważywszy na fakt, iż każda impreza okolicznościowa rządzi się własnymi prawami, to i muzyka na każdą z tych imprez będzie inna.

To samo dotyczy wesela, które jest jednym z najważniejszych dni w życiu. Dobór muzyki na wesele za każdym razem spędza sen z powiek organizatorowi imprezy. Istnieje kilka dróg, które pomogą nam wybrać odpowiednie piosenki weselne. Przede wszystkim należy zastanowić się:

  • nad wyborem rodzaju muzyki (DJ czy zespół muzyczny),
  • wielkość wesela,
  • grupa wiekowa gości weselnych.

DJ na wesele – wybór piosenek

Gdy już mamy zarezerwowany lokal, ustalone menu i zdecydowaliśmy się na DJ-a weselnego, odpowiedzmy sobie na pytanie: jaką muzykę wybrać na wesele? Można zdać się na doświadczenie, które posiada profesjonalny wodzirej na wesele z Poznania i innych miast w Polsce. Miał on już okazję poprowadzić wiele takich imprez. Na pewno także posiada on przygotowane przykładowe listy utworów na wesela – w różnych stylach muzycznych.

Jedną z zalet takiego rozwiązania jest oszczędność czasu przyszłych nowożeńców, ponieważ jeśli nie mamy konkretnych utworów, to stawiamy na pewniaki z listy doświadczonego DJ-a weselnego. Wadą tego rozwiązania jest to, iż DJ na wesele może mieć inne gusta niż my i niestety nie wszystkie zaproponowane hity na wesele będą dobrym „strzałem”.

Z tego względu warto przygotować listę utworów, które nie powinny być grane w trakcie zabawy weselnej.

Najlepsze hity na wesele do wspólnej zabawy

Obok menu, muzyka na wesele jest jednym z najważniejszych elementów udanego przyjęcia oraz zabawy do samego rana. Jeśli już decydujemy się samemu przygotować playlistę zawierającą największe hity na wesele, to warto zastanowić się, przy czym my sami najchętniej byśmy się bawili.

Najlepiej zacząć od utworów, które każdy z nas zna, zaczynając od hitów lat 50., przechodząc przez 70. oraz złote hity lat 80. Nie może również zabraknąć niezapomnianych i płomiennych hitów lat 90., muzyki współczesne – zarówno polskiej, jak i zagranicznej. 

Piosenki weselne mają tworzyć opowieść, przez którą chcemy przeprowadzić naszą rodzinę oraz najbliższych. Utwory na wesele powinny porywać do tańca i zabawy. 

Utwory na wesele – ile piosenek musi zawierać lista?

Niestety – mimo szczerych chęci nasza lista zawierająca utwory na wesele, może okazać się taką, która wymaga dalszego „szlifowania”. Nie każdy ma jednak czas, by tworzyć listę piosenek składającą się ze 130/150 hitów na wesele. Do tego takich, które są specjalnie wyselekcjonowane i dobrane gatunkami.

Takie przygotowanie listy zawierającej piosenki na wesele to dla laika trudne zadanie. Najlepiej tę kwestię przedyskutować z DJ-em weselnym, który doradzi, jakie utwory będą najlepsze na pierwszy taniec, a jakie do wspólnej zabawy. Wodzirej na wesele ustali również, jakie hity na wesele będą najlepsze dla starszych gości. 

Najczęściej wygląda o tak, iż to narzeczeni przygotowują wstępną listę utworów i wybierają najlepsze ich zdaniem piosenki na wesele. Warto, by stanowiły one minimum 40% całej listy utworów, wtedy narzeczeni mają pewność, iż prawie co drugi utwór w bloku będzie tym ich ulubionym. Następnie DJ weselny – sugerując się swoim doświadczeniem – dorzuca od siebie listę utworów. Przy tym zaproponowane przez niego utwory na wesele będą zgodne z oczekiwaniami przyszłej pary młodej. 

Warto także nakreślić, jakie piosenki nie mogą się na weselu pojawić i na jakie nie wyrażamy zgody. Wtedy możemy mieć pewność, że na weselu nie pojawi się muzyka, której nie lubimy.

Jakie piosenki na wesele wybrać?

Warto pamiętać, iż ilu gości, tyle gustów. Aby wesele należało do tych udanych, muzyka musi być jak najbardziej zróżnicowana i dopasowana do gości. Nasi dziadkowie bawili się przy zupełnie innej muzyce niż my współcześnie. Dlatego przy wyborze piosenek weselnych musimy myśleć o różnych grupach wiekowych. Może rodzice i dziadkowie mają swoje ulubione hity, przy których bawili się w latach młodości? Warto wpleść je w listę utworów weselnych oraz zagrać na pierwszy taniec dziadków i rodziców.

W dobrym tonie będzie także dobranie muzyki według poszczególnych bloków, które będą grane na początku wesela i w jego dalszych częściach.

DJ weselny – wraz z narzeczonymi – tak dobiera muzykę, by na początku zabawy była ona jak najbardziej ogólna i mogła trafić pod względem gustu do wszystkich gości.

Przykładami takich utworów na otwarcie wesela są:

  • Al  Bano i Romina  Power- Felicita,
  • Stevie Wonder- I Just Call To Say I Love,
  • Abba-Dancing Queen,
  • Krzysztof Krwaczyk – Za Tobą Pójdę Jak na Bal.

Im wesele trwa dłużej, tym muzyka powinna być żywsza. Można postawić na trochę Rock’n’Rolla np. Jive Bunny – Swing The Mood lub Blues Brothers – Everybody Need Somobody. Takie piosenki weselne na pewno rozruszają naszą rodzinę i przyjaciół.

Część gości weselnych to ludzie młodzi, więc można przygotować muzykę na wesele również dla nich. Jaka muzyka na wesele będzie odpowiednia dla nich? Tutaj można postawić na najnowsze hity muzyki współczesnej, które na pewno porwą ich do tańca, takie jak:

  • Luis Fonsi – Despacito,
  • Keanu Silva – King Of My Castle (Don Diablo Edit)
  • Tiesto – Business.

Nie zapomnijmy jednak o tym, by na liście utworów na wesele pojawiły się nasze najlepsze hity, które miło nam się kojarzą i porwą gości weselnych do tańca. Pamiętajmy o tym, iż muzyka to radość, taniec i coś, co jest pozytywną częścią tak ważnego dnia, jak wesele- bawmy się muzyką, by ona mogą bawić nas.

4.9 / 5 - (15 votes)