Jak wyglądało wesele w pandemii?

Czy zastanawialiście się jak wygląda wesele w pandemii?

Każdy chyba już wie, że od kilku miesięcy na świecie panuje pandemia koronawirusa powodującego chorobę COViD 19.

Wiadomo także, nie od dziś, że koronawirus zadomowił się w Polsce na przełomie lutego i marca, a od 20 marca obowiązuje w Polsce stan epidemii. Od tego czasu do 6 czerwca, branża weselna  (oczywiście i inne także), była całkowicie zamrożona.

Nawet nie będę pisać o tym, co się działo przez te 3 miesiące lockdownu. To jest smutne, straszne i przez nikogo niechciane.

Nastąpił taki dzień w którym rządzący stwierdzili, że wszystko jest ok (włącz sobie proszę to w podkład https://www.youtube.com/watch?v=rzTT5M8zBu4) i odmrażają nas podwykonawców i zleceniodawców jak starego niedźwiedzia po zimie.

Był to moment dla branży w, którym każdy z nas zobaczył światełko w tunelu i smutne myśli zniknęły zastąpione nadzieją na lepsze jutro i perspektywą powrotu do swojego ulubionego zajęcia –grania imprez (Sweetbox nie pasuje do tekstu więc odpal to: https://www.youtube.com/watch?v=3GwjfUFyY6M). Przynajmniej ja tak miałem. Sprzęt wyczyszczony, spakowany i gotowy na lepsze czasy, aaaaaaa tu jednak nie taki luzik, jak kiedyś (PANIE ….KIEDYŚ TO BYYYOOO).

OBOSTRZENIA od 6 czerwca 2020 do 19 października 2020

Wesele na 150 osób

  • przyjęcie weselne może odbyć się dla maksymalnie 150 gości,
  • w organizowanej imprezie nie mogą brać udziału osoby chore na COVID-19, zakażone SARS-CoV-2, przebywające w kwarantannie, izolacji, wykazujące objawy ze strony układu oddechowego.

Przygotowanie pełnej listy gości

  • para młoda powinna dysponować pełną listą gości i obsługi imprezy wraz z kontaktami do tych osób, by w razie potrzeby móc udostępnić ją organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej,
  • para młoda powinna również poinformować zaproszonych gości o wszelkich ustalonych zasadach obowiązujących w miejscu wesela.

Usadzenie gości przy stołach

  • zaleca się, aby przy stołach zasiadały jedynie osoby z tej samej rodziny lub z jednego gospodarstwa domowego. W innym przypadku proponuje się redukcję osób przy stole o 20% względem standardowego usadzenia,
  • goście mogą siedzieć po obu stronach stołu, natomiast zalecane jest, aby nie siedzieli vis a vis siebie,
  • między stolikami (brzegami ich blatów) ma być zachowana odległość 2 m, a w przypadku oddzielenia stołów przegrodami o wysokości co najmniej 1 m ponad blat stołu – odległość 1 m.

Organizacja tylko przy udziale obsługi

  • przestrzenie dotychczas samoobsługowe, takie jak słodkie kąciki, wiejskie stoły, bary sałatkowe, bary, bary kawowe, chłodnie z lodami, dozowniki do napojów, stoły z tzw. live cooking są możliwe do organizacji na przyjęciu weselnym, jeżeli będą wyznaczone osoby do ich obsługi.

Obsługa wesela

  • jeden kelner może obsługiwać maksymalnie 15 osób. Należy zadbać o to, by podawania posiłków do stołu i obsługa gości przy danym stole należała do tego samego kelnera lub zespół kelnerski,
  • osoby z obsługi będą pracować w maseczkach i rękawiczkach ochronnych.

Żeby było ciekawiej weszły także następne obostrzenia dla poniższych podmiotów:

Wytyczne dla obiektów weselnych:

  • informacja przed wejściem do obiektu w widocznym miejscu dotycząca konieczności dezynfekcji rąk podczas każdorazowego wejścia do obiektu,
  • dostępność w obiekcie dozowników z płynem do dezynfekcji – dla obsługi wesela oraz gości – rekomenduje się ich umieszczenie przy wejściu do obiektu, dla gości w obszarze sali jadalnej, przy wyjściu z toalet, w pomieszczeniach socjalnych.
  • brak możliwości korzystania z suszarek nadmuchowych – w toaletach dostępne będą jednorazowe ręczniki papierowe,
  • nie zaleca się korzystania z klimatyzacji – pomieszczenia należy regularnie wietrzyć,
  • rekomenduje się, jeśli jest taka możliwość, zorganizowanie szatni w ten sposób, aby odzież wierzchnia poszczególnych gości nie stykała się (np. co drugi wieszak)
  • zwiększenie częstotliwości (co godzinę) czyszczenia i dezynfekcji powierzchni wspólnych – toalety, poręcze, klamki, włączniki światła, uchwyty, poręcze krzeseł, podłogi, blaty,
  • możliwa jest organizacja kilku wesel jednocześnie w jednym obiekcie, jeżeli wejścia, pomieszczenia sanitarne oraz korytarze będą odrębne dla grup gości.

Wytyczne dla podwykonawców:

  • należy zasłaniać usta i nos (środki ochronne podwykonawcy są zobowiązani przygotować we własnym zakresie),
  • w miejscach montażu i demontażu należy ograniczyć spożywanie posiłków,
  • należy zachować odległość 2 m od innych osób przebywających w obiekcie.

Tak było do połowy października 2020. Teraz Wam opowiem jak to wyglądało.
Wiadomo, że jako dj na wesele staram się być wcześniej na imprezie. Dzień pracy zaczynałem od spakowania rzeczy, które przygotowuje indywidualnie dla każdego wesela: plan wesela, lista zabaw, lista utworów, laptopy, garnitur i jak Para Młoda wybierze tą usługę to jeszcze perkusja.
W zasadzie w każdym lokalu respektowano przepis o nakazie noszenia masek. Jako jedyny DJ na wesele w okolicy podwiesiłem na rampie pleksę , która zabudowywała moje stanowisko powyżej mojego „parawanu” na wysokość 2,5 m. Przez to musiałem być jeszcze wcześniej w lokalu by się rozstawić. Podwieszenie pleksy to dodatkowe 10 minut, rozstawienie perkusji to co najmniej 15 do 30 minut, a sprzętu to około 1h 15 minut. Jak widać montaż sprzętu na weselu „kręci się ”na około 2h. Odmrożenie wesel wystąpiło w okresie letnim, więc w większości na dworze było ciepło a czasem nawet bardzo ciepło. Cały czas w masce od rozstawienia sprzętu do demontażu po weselu. Obsługa w lokalach pracowała w maskach i wskazywała gościom miejsca w których są płyny do dezynfekcji. Ja miałem zadanie by o tych miejscach wspomnieć. Wiadomo, że wesela to czas w którym przychodzimy by się pobawić, dobrze pojeść i pogadać z rodziną. Mogę powiedzieć tyle, że planowane przez Pary Młode liczby gości ulegały zmniejszeniu o około 15% do 20% tuż przed samym weselem. DJ na weselach zaczęli wprowadzać „bezdotykowy” sposób na składanie życzeń przez gości, który w większości wypadków się sprawdzał. W większości wesel rezygnowano z zabaw integracyjnych i stawialiśmy na muzykę a goście tańczyli na większości wesel trochę bardziej w swoich parach.

Nie ukrywam, że był (i nadal )jest to ciężki czas , ale cieszę się ,że mogłem być z Parami Młodymi i ich gości w tym cudownych dniu w ich życiu. Nie było to łatwe zadanie bo warunki były ciężkie ale uważam że wszystko można przeżyć jeśli tylko się chce.

Mam nadzieję, że trochę przybliżyłem Wam jak to wyglądało, a jeśli macie pytania śmiało piszcie lub dzwońcie.

Pozdrawiam

Łukasz Bekas

DJ NA WESELE

5 / 5 - (12 votes)