najpopularniejsze zabawy weselne

Najpopularniejsze zabawy na wesele organizowane przez DJ-a. Jakie warto przeprowadzić, a z których zrezygnować?

Organizacja wesela to nie lada wyzwanie dla pary młodej. Należy zadbać o ładnie przystrojoną salę, pyszne jedzenie, wpadającą w ucho muzykę, komfort gości i przede wszystkim dobrą zabawę. Ta ostatnia jest kluczem do sukcesu i to właśnie na podstawie wybranych rozrywek goście często opierają swoją opinię na temat danego przyjęcia. Z tego względu warto za wszelką cenę dobrze przemyśleć ich listę, aby branie w nich udziału nie zepsuło nikomu humoru. Poznaj już dziś najpopularniejsze zabawy na wesele, podczas których każdy będzie się świetnie bawił, a jednocześnie dowiedz się, z jakich zrezygnować.

Ile zabaw na weselu?

Gdy przychodzi czas na wybór zabaw weselnych, często zastanawiamy się, ile tak naprawdę powinno ich być. W tej kwestii warto postawić na umiar i nie kierować się zasadą „im więcej, tym lepiej”, gdyż w tym przypadku nie sprawdzi się absolutnie. Zwykle goście weselni, którzy lubią się dobrze bawić i wolą nawet szaleć na parkiecie w rytm muzyki niż siedzieć przy stole, są pierwszymi chętnymi do zabawy. Jednak taniec do dobrych kawałków może ich na tyle zmęczyć, że na inne aktywności już braknie siły. Dlatego też lepiej wybrać maksymalnie 3 lub 4 zabawy w trakcie wesela, szczególnie gdy zależy nam, aby każdy gość dotrwał do końca przyjęcia. Na bardzo dużych weselach, na których większość osób się doskonale zna, można pokusić się o więcej zabaw, jednak z doświadczenia DJ na wesele i wodzirejów wynika, że nie jest to zalecane.

Kiedy zabawy na weselu?

Zastanawiacie się, w którym momencie zdecydować się na pierwszą zabawę, a kiedy na ostatnią? To częsty dylemat par młodych, które zwykle organizują wesele po raz pierwszy, przez co nie mają w tej kwestii żadnego doświadczenia. Najczęściej pierwsze zabawy weselne odbywają się około godziny po deserze i kończą się przed oczepinami. Warto wiedzieć, że zabawy weselne odbywają się również w trakcie oczepin, to znana od lat tradycja, która jest w dalszym ciągu pielęgnowana, może z drobnymi modyfikacjami. Oczepiny to z zasady wśród ludów słowiańskich przejście ze stanu panieńskiego w stan zamężny. Z tego względu najbardziej oczywistym czasem na rozpoczęcie pierwszej zabawy weselnej jest wybicie północy. W przypadku, gdy wesele zaczyna się we wczesnych godzinach lub od razu zdajemy sobie sprawę, że przyjęcie zakończy się przed dwunastą w nocy, to warto tę tradycję nieco zmodyfikować i tym samym zorganizować zabawy wcześniej, jeśli nam na nich zależy.

Ile powinny trwać oczepiny? Najczęściej zabawy weselne na oczepinach trwają do 30 minut i warto zorganizować je w taki sposób, aby nie przekraczać tego czasu. Wszystko dlatego, że im dłużej będzie trwać tego rodzaju rozrywka, tym bardziej zmęczy gości weselnych, a nawet znudzi i zamiast chętnie w nich uczestniczyć czy choćby oglądać, będą woleli rozejść się po kątach, wrócić do stołów lub wyjść na świeże powietrze, gdy pogoda na to pozwoli.

najlepsze zabawy weselne

Najpopularniejsze zabawy weselne – poznaj wszystkie z nich

Goście weselni w większości nie przepadają za zabawami, szczególnie gdy wymaga się od nich dużej otwartości i wychodzenia ze strefy komfortu. Właśnie z tego względu para młoda powinna wybrać takie, które będą zabawne, ale jednocześnie nie wprowadzą ich uczestników w zakłopotanie czy poczucie wstydu. Dodatkowo warto pamiętać, że goście na przyjęciu są w różnym wieku, dlatego część zabaw może być po prostu nieodpowiednia dla dzieci bądź też nieprzyzwoita dla seniorów. Dlatego też najlepiej sprawdzą się takie rozrywki i aktywności, w których każdy chętnie weźmie udział, bez względu na wiek.

Zatem jakie są najlepsze zabawy weselne? Zdecydowanie te, których zasady zna każdy lub też są na tyle proste i zrozumiałe, że nie będzie konieczne długie ich tłumaczenie. Sam harmonogram rozrywek warto ustalić wcześniej z DJ-em, żeby wszystko przebiegło zgodnie z planem, gdyż im większy chaos, tym spada chęć do zabawy. Jeśli większość gości to osoby w starszym wieku, to lepiej zrezygnować z zabaw z dużą dawką alkoholu bądź też z takich, których reguły są zbyt śmiałe.

Podczas wyboru należy zatem kierować się tym, kto może wziąć w nich udział (dzieci, osoby starsze, pan młody, panna młoda czy też wspólnie para nowożeńców). W ten sposób zdecydujecie się na urozmaiconą rozrywkę, która będzie interesująca dla gości i zaangażuje wszystkich uczestników wesela. Warto także sprawdzić, która zabawa wiąże się z piciem alkoholu, ile osób jest potrzebnych, aby ją zorganizować oraz jak dobrze znają się goście, aby uniknąć nieporozumień czy dyskomfortu. Zatem najlepsza zabawa weselna to taka, która będzie po prostu kulturalna.

Oczywiście najważniejszą z nich jest rzucanie welonem panny młodej i muszą lub krawatem pana młodego. Osoba, która złapie fant najszybciej stanie wedle wierzeń na ślubnym kobiercu. Dodatkowo wśród zabaw, w których udział bierze tylko para młoda, należy „Quiz małżeński” lub “Test zgodności”, w którym zadawane są pytania zaczynające się od słowa „kto”. Wśród nich można zapytać:

 • Kto zrobił ten pierwszy krok?
 • Kto jest bardziej romantyczny?
 • Kto pierwszy zaprosił na randkę?
 • Kto pierwszy powiedział “kocham Cię”?
 • Kto lepiej gotuje?
 • Kto ma ostatnie słowo po kłótni?
 • Kto pierwszy wyciąga rękę na zgodę?
 • Kto dłużej śpi?

Taneczne i integracyjne zabawy na wesele

Zdecydowanie doskonałym rozwiązaniem są taneczne zabawy na wesele, w których większość gości chętnie weźmie udział. Wśród nich można wymienić między innymi:

 • Aranżacja Tańca (około 20 minut)- Wybieramy 5 par (z Państwa pomocą), każda para będzie musiała cyfrę od 1 do 5. Pod każdą z cyfr kryje się inny rodzaj tańca. Więc para która wybierze numer 1 zatańczy utwór numer 1 itd. Rodzaje tańca będą moją tajemnicą 😀
  • Podróż dookoła Świata– wszyscy goście wsiadają do „Pociągu” Rynkowskiego, w między czasie pociąg „zatrzymywać” się będzie na stacjach w różnych krajach świata i goście będą tańczyć w każdym kraju najbardziej charakterystyczny taniec tj. Austria- Walc Wiedeński, Hiszpania- Tango Flamenco,Grecja- Grek Zorba, Francja- Cancan, USA- Rock n Roll.
  • Zabawy taneczne jak: układ do Macareny, YMCA lub Belgijki

Wielu gości może się zupełnie nie znać i widzieć na weselu pierwszy raz w życiu, dlatego kolejną dobrą propozycją będą zabawy weselne integracyjne, wśród których można wymienić:

 • Jaka to melodia? – goście weselni dzielą się na dwie drużyny, a gdy DJ puszcza muzykę np. od tyłu, należy odgadnąć tytuł utworu.
 • Taniec integracyjny (10 minut)- dzielmy gości na Panie i Panów. Robimy dwa koła. Jedno duże koło robią Panowie, drugie koło robią Panie wewnątrz dużego koła. Wszyscy goście są zwróceni twarzami do środka kół tj. Panowie widzą plecy Pań a Panie siebie na wzajem. Panie idą w lewo, panowie w prawo w trakcie leci muzyka. Muzyka cichnie i w tym momencie Panie odwracają się i tańczą z przypadkowym Panem. Robimy tak z 2 /3 razy by zintegrować gości weselnych.
 • Bombowy Quiz – wystarczy zorganizować atrapę bomby lub pudełko, które będzie symbolem bomby i przekazywać sobie je z rąk do rąk, jak najszybciej odpowiadając na pytanie zadane przez DJ-a. Emocje rosną, gdyż nigdy nie wiadomo, w czyich rękach wybuchnie bomba. Zabawa trwa do momentu, aż goście z głośników nie usłyszą głośnego „BUM!”!

Jakich zabaw na weselu unikać?

Najgorsze zabawy weselne to takie, przez którymi każdy się chowa i po prostu w danym momencie najchętniej zapadłby się pod ziemię. Chęć ich uniknięcia wcale nie musi być spowodowana brakiem humoru czy nastroju do tego rodzaju aktywności. Zdarza się to najczęściej w przypadku wyboru przez parę młodą najbardziej żenujących zabaw, które bardziej irytują, niż bawią i śmieszą. Które z nich są uznawane za te nieudane i żałosne?

Wśród nich można wymienić między innymi wszystkie te, które mają podtekst seksualny lub są krępujące dla uczestników. Dodatkowo warto zrezygnować z pomysłów, które już na samą myśl wprowadzają w zakłopotanie. Pamiętajmy zatem, że każda, nawet zupełnie nieznana czy bardzo kreatywna zabawa weselna wychodzi lepiej, gdy każdy ma dobry humor. A zadbanie o znakomite samopoczucie gości jest głównym zadaniem panny młodej i pana młodego.

FAQ:

Jakie są najbardziej żenujące zabawy weselne?

Do najbardziej żenujących zabaw na weselu, których warto unikać, należą wszystkie te, które już na samą myśl wprawiają w zakłopotanie. Warto zrezygnować z rozrywek z podtekstem seksualnym oraz takich, które mogą spowodować w gościach dyskomfort lub pogorszyć samopoczucie.

Zabawy na oczepiny – jakie są najpopularniejsze?

Do najpopularniejszych zabaw weselnych należy rzucanie welonem i krawatem bądź muszką przez parę młodą, quiz małżeński, podróż dookoła świata , taniec integracyjny, belgijka , bombowy quiz czy jaka to melodia.

Kiedy zorganizować zabawy na weselu?

Najlepszy czas na oczepiny przypada dokładnie o północy, co jest zgodne z wieloletnią tradycją. Zabawy weselne na oczepiny powinny trwać około 30 minut, co jest optymalnym czasem, dzięki czemu goście nie będą znudzeni i zmęczeni.

5 / 5 - (14 votes)