Za co płaci się DJowi

Za co płaci się DJowi?

Dla wielu osób DJ jest odpowiedzialny wyłącznie za puszczanie wybranej wcześniej muzyki. To mit. Teza ta jest bowiem prawdziwa w przypadku DJ-ów, którzy tę profesję traktują wyłącznie jako dodatek i działalność poboczną, niezwiązaną ze ścieżką kariery. Prawdziwi DJ-e, dla których prowadzenie imprezy stanowi sposób na życie, patrzą na to zagadnienie zupełnie inaczej. Dowiedz się, za co płaci się DJ-owi i jakie aspekty mają podstawowy wpływ na ostateczny koszt organizacji imprezy okolicznościowej.

DJ – wszystko co powinieneś wiedzieć, a wstydzisz się zapytać

DJ to osoba, dla której prowadzenie imprez okolicznościowych stanowi najważniejszą i podstawową ścieżkę trudnej, bo bardzo wymagającej kariery. Prawdziwi profesjonaliści, dla których żadne przeszkody względem organizacji ciekawej imprezy w zasadzie nie istnieją. Chętnie się szkolą, nabywają nowe umiejętności i dostosowują swoją bogatą ofertę usług do wymagań wybranego przez siebie rynku. A te rosną z roku na rok.

DJ może zagwarantować na każdej imprezie:

  • Klimat – nic tak nie zachęca do zabawy, jak muzyka dobrze dobrana do klimatu, motywu przewodniego oraz wieku czy upodobań muzycznych wszystkich gości. Niewiele osób to potrafi. Nawet dostęp do w zasadzie niezliczonej ilości utworów muzycznych w serwisach streamingowych wcale tu nie pomaga, gdyż nieprawidłowo dobrana piosenka do aktualnej sytuacji może ją po prostu zepsuć. Zniweczyć wszelkie oczekiwania i wywołać w gościach skutek odwrotny do zamierzonego.
  • Atmosferę – DJ odpowiada za muzykę i ogólną oprawę audiowizualną, która to ma znacznie większy wpływ na powodzenie imprezy, niż można zakładać. Otóż muzyką można zmienić wszystko – sprawić radość, wywołać smutek, skłonić do refleksji lub zachęcić do prowadzenia dialogu. Muzyka i efekty wizualne to doskonałe narzędzie w ręku profesjonalisty – można nim zarówno psuć, jak i reperować.
  • Zabawę – dobry DJ to także dobry konferansjer, który chętnie zażartuje, opowie ciekawą anegdotę i wprowadzi imprezę na zupełnie nowy – znacznie wyższy poziom. Osobę, która stoi po cichu przed konsoletą odtwarzając muzykę z pendrive’a lub serwisu streamingowego, ciężko uznać za wodzireja, dlatego też wymagający klienci decydują się na DJ Perkusistę. Jestem artystą, dla którego samorozwój to najważniejszy i najlepszy sposób zwiększania swoich umiejętności.

Jak zatem widać, DJ n wesele nie klika bezmyślnie w piosenki, puszcza playlistę topową wedle popularności wśród słuchaczy i usuwa się w kąt. To ktoś, kto uczestniczy w imprezie, umie się w nią wczuć i w jakiś sposób wpłynąć na jej przebieg. Samo zadowolenie z imprezy to dość delikatna kwestia, gdyż od złej piosenki – np. radosnej puszczonej w smutnej chwili – może pogorszyć się wiele kolejnych godzin i samopoczucie wszystkich gości.

Za co się płaci DJowi – lista

Dobry DJ nie kosztuje zbyt wiele w stosunku do ilości pracy, którą musi włożyć w organizację imprezy. Jest to jednak kwota, która może nadszarpnąć budżetem wielu prywatnych osób, nowożeńców czy przedsiębiorców, którzy chcą stworzyć ciekawe spotkanie ze swoimi pracownikami lub kontrahentami. Naliczona opłata, która musi uiścić para młoda lub inni klienci, może wydawać się zatem dość wygórowana – szczególnie w przypadku doświadczeń z „DJ-ami” niskich lotów – lecz ma ogromne odzwierciedlenie w jakości usługi. Jakie kwestie wpływają na cenę najbardziej? Poniżej znajduje się lista, a w niej kilka kwestii, które mają największy wpływ na koszt zatrudnienia DJ-a.

Doświadczenie DJa

Bez doświadczenia próba modyfikacji uczuć płynących z uczestnictwa w danej imprezie zazwyczaj jest skazana na porażkę. Wielu początkujących DJ-ów padło ofiarą bezmyślnego przekonania o swoich nienabytych jeszcze umiejętnościach, co zostało zrewidowane na rynku jako zupełny brak profesjonalizmu.

DJ Perkusista jest tego zupełnym przeciwieństwem. Jako osoba bezpośrednio powiązana z muzyką oraz uczuciami osób, które towarzyszą danej imprezie, znam wszystkie słabe i mocne strony organizacji. Doskonale wiem, czym należy się kierować w trakcie ustalania repertuaru, znam piosenki w zasadzie każdego gatunku, a także uczestniczyłem w imprezach okolicznościowych tak bardzo różnorodnych, że ciężko na tym etapie kariery o znalezienie nowej, która w jakikolwiek sposób mnie onieśmieli. Brak doświadczenia oznacza zatem niższą cenę końcową, ale czy na tyle niższą, aby ryzykować niepowodzeniem? Pozostawiam to opinii każdego z Was.

Opinie i prestiż 

Rzadko zdarza się, że decydujemy się na pewne rzeczy pod wpływem chwili lub opierając się na powierzchownych odczuciach. Często staramy się jak najbardziej utwierdzić się w swojej decyzji i rozwiać wszystkie wątpliwości. W dobie wszechobecnego internetu można w bardzo krótkim czasie “prześwietlić” danego wykonawcę i nabrać więcej pewności co do decyzji na podstawie opinii w internecie. Im więcej pozostawionych opinii tym lepiej. Warto zapoznać się z jak największą ich ilością, by sprawdzić, czy nasz podwykonawca faktycznie robi, aż tak dobre lib aż tak złe wrażenie. Opinie można znaleźć na weselezklasa.pl, google czy też wedding pl. Na cenę może też wpływać, to jakiej rangi jest DJ. Im bardziej niepowtarzalna oferta,
a co za tym mniej terminów u takiego DJ tym cena może być wyższa.

Sprzęt i urządzenia audiowizualne

To ogromne koszty. Sala weselna bez nagłośnienia czy oprawy wizualnej byłaby po prostu pusta, dlatego jako najlepszy DJ w mieście dysponuję także jednym z najnowocześniejszych i najbardziej zaawansowanych technicznie sprzętów audio na rynku. Dla mnie zwykły, oklepany do bólu sprzęt estradowy to za mało – celuję w nagłośnienie, które łączy wysoką szczegółowość z piękną głębią dźwięku, wysokie tony z niskimi oraz średnie, które z kolei koncertowo akcentują wokal- sprzęt musi być ponadto”pancerny” i niezawodny . W efekcie moja muzyka pobudza, zachęca do słuchania i pozwala traktować ją nie jako skoczne tło, a ciekawą oprawę, której warto się oddać w całości i bez reszty.

Możliwości techniczne

DJ powinien być także w pełni elastyczny – warto, aby mógł dopasować charakter imprezy do oczekiwań gości. Czasami niezbędne okażą się dodatkowe atrakcje, które jednak wymagają także bardzo dużych inwestycji w materiał oraz pracę – w tym np. dym, ciekawe gadżety dla gości czy pokazy pirotechniczne. Wówczas to, ile wynosi opłata, zależy między innymi od różnorodnych kosztów materiałów oraz liczby osób wymaganych do ich obsługi.

Umiejętności interpersonalne

W cenę wliczają się także dodatkowe umiejętności interpersonalne, których zdobycie wymagało ogromnych nakładów finansowych oraz zdobywania doświadczenia podczas pracy na bardzo niskich stawkach. W sali weselnej powinna panować nie tylko radość, ale także sentyment, czasami zaduma, chwile smutku czy nieskrępowanej zabawy – a wszystko to w ciągu kilku krótkich godzin. Jak pogodzić te uczucia ze sobą? Umiejętnościami interpersonalnymi. Potrafię zrozumieć wymagania, spełnić oczekiwania i wypracować rozsądne rozwiązanie, które będzie odpowiadało każdemu zleceniodawcy.

Logistyka

Co oczywiste, DJ musi dotrzeć na docelowe miejsce zabawy, które nie zawsze leży tuż obok jego siedziby. Zazwyczaj dłuższy dojazd w mocno oddalone lokalizacje równa się także wyższemu wynagrodzeniu, co ma związek z amortyzacją pojazdu, opłatami drogowymi lub kosztami paliwa czy też wynajmu pojazdu o większych gabarytach.

Za co się płaci DJowi? Jak się okazuje – za dobrą usługę

Dobry DJ to prawdziwy profesjonalista, lecz także artysta, który to – podobnie jak piosenkarze czy aktorzy – jest osobą odpowiedzialną za kształtowanie różnych uczuć. Doskonale wie, jak bardzo wpływa na cenę koszt amortyzacji nagłośnienia czy innych dodatków technicznych.

FAQ:

  1. Za się płaci DJowi na weselu lub imprezie okolicznościowej?

DJ musi ponieść mnóstwo kosztów związanych z organizacją imprezy. Dla przykładu będzie musiał pokryć koszty zakupu sprzętu estradowego oraz różnego rodzaju materiałów dodatkowych, takich jak gadżety lub nietypowe akcesoria istotne na każdej imprezie.

  1. Jaki sprzęt audiowizualny musi mieć DJ?

Dobry DJ to osoba, która powinna dysponować najnowszym sprzętem audiowizualnym, który będzie w stanie emitować muzykę najwyższej jakości. Liczą się kolumny, konsoleta, a także sprzęt poboczny, w tym streamery czy inne akcesoria istotne w kwestii audio.

5 / 5 - (4 votes)